10 טיפים למניעת נזקי מים

בשנים האחרונות חברות הביטוח בארץ ובעולם מדווחות על עליה חדה בכמות תביעות נזקי המים, בעוד שכמות התביעות מסוגים אחרים קטנה. בארה”ב, אחד מכל 50 בעלי דירה הגישו תביעת נזקי מים בין השנים 2013 ל- 2017, וסכום התביעות המצטבר ב-2017 הגיע ל 13 מיליארד דולר (ע”פי דוח של חברת Verisk Analytics).

מבטחים הזהירו בעלי נכסים כי הזנחה בטיפול בנזילות קלות במשך מספר חודשים, גררה עליה משמעותית בעלות התיקון אילו הנזילה הייתה מטופלת בשלב מוקדם יותר. במקרים רבים מסרבות חברות הביטוח לכסות נזקים משניים הנובעים מהזנחה בטיפול.

בשיחות עם חברות הביטוח בישראל הובהר כי מצב התביעות של נזקי המים עומד ביחס דומה לזה שבארה”ב. בישראל סך תביעות נזקי המים מוערכים בכ 100 מיליון שקל.
גם הרגולטור נכנס לתמונה ובנובמבר 2018 החלה מגמה בקרב חברות הביטוח בישראל להפסיק להסתמך על חברות חיצוניות בכל הקשור לטיפול בנזקי מים והצפות, ולהציע ללקוחותיהם שירות מלא לטיפול בנזקי מים והצפות. שירות זה כולל בין היתר את המלצת / חיוב המבוטח להתקין מערכת לאיתור ומניעת נזקי מים. בשיטות המקל והגזר, לקוח שיתקין מערכת שכזו יזכה להטבות ואו הנחות בפרמיית נזקי המים בביטוח הנכס.

בעלי נכסים וחברות ביטוח ערים כיום באופן משמעותי לנושא נזקי המים ולמשמעויות הנגזרות מכך. איך בכל זאת ניתן למנוע נזקי מים לפני שאלו הופכים למשמעותיים, מורכבים לתיקון ויקרים? קבלו 10 טיפים די פשוטים שיעזרו לכם:

  1. התקינו מערכת למניעת נזקי מים והצפות – למערכות אלו ישנה היכולת לזהות נזילה במקומות מסויימים בבית בהם מותקן גלאי הצפה ולהתריע לבעל הנכס על כך. המערכות מותקנות די בקלות, ובנוסף, במקרה של זיהוי זרימה חריגה, המערכת מאפשרת סגירה אוטומטית של ברז המים הראשי ועצירה של זרימת המים לנכס. בחלק מהמערכות ישנה אפשרות לשליטה מרחוק באמצעות אפליקציה חכמה.
  1. התקינו בקר השקייה בגינה או בחצר שלכם – כאשר מדובר בטיפול בחצר גדולה או בגינה, איתור נזקי מים עשוי להיות מסובך יותר, אך גם במקרה זה ישנו פתרון. בקר השקייה חכם יאפשר לכם לאתר תקלות ונזקי מים בגינה או בחצר, ובנוסף יסייע לייעל משמעותית את הטיפול בהם. בנוסף לאיתור התקלות והנזקים, הבקר יסייע לכם לחסוך הרבה מאד כסף בטיפול בגינה – היות והמערכת יודעת בדיוק את המיקום של המשתמש, ומבוססת תשתית אינטרנט, הבקר למעשה מחובר לערוצי מזג אוויר אינטרנטיים, ולכן יודע לעצור אוטומטית את מערכת ההשקייה במקרים בהם צפוי לרדת גשם. זהו כמובן חסכון משמעותי גם בכסף וגם פתרון מאד ידידותי לסביבה, מכיוון שהוא מונע בזבוז מיותר של מים.
  1. ניקוי תעלות ומרזבים – לפחות פעמיים בשנה כדאי לנקות את המרזבים והתעלות בבית כדי להימנע מסתימות. מים עומדים יכולים לגרום לנזק בביוב ובגג, וההצפות יכולות לגרום לשלוליות שיגרמו לנזקים נוספים כמו עובש. וודאו שנקודת היציאה של המרזב אינה חסומה בקירות המבנה והמים זורמים החוצה ממנו באופן חופשי.
  1. ברז המים הראשי – זה אמנם נשמע מובן מאליו, אבל לא מעט אנשים אינם מודעים כלל איפה נמצא ברז המים הראשי של הנכס. חשוב לדעת היכן הוא נמצא, על מנת שבשעת הצורך ניתן יהיה לסוגרו.
  1. בדיקה של מכשירי האינסטלציה – לפעמים השגרה מונעת מאיתנו לשים לב לבעיות שיש בנכס. אחת לתקופה מומלץ לבדוק שאין נזילה מהשירותים, ברז דולף או נזילה ממכונת הכביסה. בצעו את הבדיקות לפי הוראות היצרן. במיוחד שימו לב לצנרת הגמישה המובילה לאסלות, בר המים ולמכונת הכביסה.
  1. תקנו נזילות מבעוד מועד – אל תחכו אם מחכים ומתעלמים מתיקון נזילות, השלב הבא הוא תיקון נזק של עובש וריקבון, נזק שהינו יקר משמעותית.
  1. בדקו את התקרה וקירות הביתאם אתם מזהים נקודות שנראות רטובות או קירות מתקלפים, כנראה מדובר בנזילה. אל תזניחו את הטיפול באלו גם אם הם נראים לכם משהו קטן וזניח. ככל שתזהו נקודות כאלו יותר מוקדם תוכלו תמנעו נזק גדול יותר ויקר יותר לטיפול.
  1. בדקו את לחץ המים – אם לחץ המים גבוה מידי, צינורות וברזים עשויים להתפוצץ כתוצאה ממנו. ניתן לרכוש מד לחץ, מכשיר שמחברים לאחד הברזים המרכזיים. המד נותן אינדיקציה למהו לחץ המים בנכס, כאשר הסטנדרט נע בין 40 ל-70 psi. אם לחץ המים עובר את ה-100 psi, מומלץ להתקין וסת ללחץ המים.
  1. עקבו אחרי חשבונות המים שלכם – בדיקה פשוטה מאד יכולה לעזור לכם להבין אם משהו לא בסדר במערכת המים שלכם. אם פתאום אתם מזהים קפיצה חריגה בעלות המים, אתם צריכים לשאול את עצמכם: “האם יש נזילה בנכס?”, “אולי זו הצנרת בחצר?” אל תשאירו את השאלות פתוחות.
  2. טפלו בסדקים ובשברים בקירות – במקרה של נזילה או הצפה, חדירה לסדקים בקיר עשויה לגרום לנזק משמעותי למבנה. טיפול מוקדם בסדקים ובשברים יצמצם את הנזק שעשוי להיגרם למבנה וכתוצאה מכך גם את עלויות התיקון.

מתעניינים במערכת למניעת נזקי מים והצפות? הכירו את המערכות של טריפל+

לפרטים נוספים בנוגע למערכת למניעת נזקי מים והצפות צרו קשר: 072-2211370

social position advance

Share this post